Ładowanie...

Oszustwo

10 marca 2023

Czy zdarzyło ci się kiedyś w markecie pomylić produkty w kasie samoobsługowej? Jeśli tak, to dopuściłeś się oszustwa. Oszustwo, czy też wyłudzenie to bardzo powszechne przestępstwo. Polega ono na doprowadzeniu do niekorzystnego rozporządzenia swoim lub cudzym mieniem, na korzyść sprawcy. Jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Dlaczego o tym piszę? Przyjmijmy, że ktoś ukradł cebulę. Jej wartość to zapewne około 2 zł, więc byłoby to wykroczenie i najpewniej skończyłoby się na mandacie. Kradzież jako przestępstwo dotyczy zaboru mienia o wartości powyżej 500 zł. W ten sposób, myląc gatunki cebuli przy kasie samoobsługowej odpowiada się za pomyłkę karnie.

 

 

Jednak nie jesteśmy tutaj, aby rozprawiać o cebuli. Oszuści i fałszerze na każdym kroku czekają na naszą nieuwagę. Chcemy przytoczyć kilka przykładów oszustw i podpowiedzieć, jak można się przed nimi chronić.

Pierwsza sytuacja ma miejsce w Internecie. Próbujesz kupić sobie wymarzone wakacje w Zakopanem. Na stronie z noclegami znajdujesz atrakcyjnie wyglądającą kwaterę. Musisz wpłacić zaliczkę w wysokości 50% ceny noclegu. Wpłacasz przekonany, że wszystko będzie w porządku. Spieszysz się, bo praca, dzieci, a chcesz jeszcze wyjść na jogging. Wreszcie nadchodzi dzień urlopu. Udajesz się na miejsce. Okazuje się, że pod podanym adresem jest pole. Właśnie uświadomiłeś sobie, że zostałeś oszukany.

Otrzymujesz SMSa od firmy energetycznej, że masz niedopłatę w rachunku za prąd. Masz tylko zrobić przelew pod podanym linkiem. Po kliknięciu okazuje się, że zapłaciłeś na konto na Malediwach.

przykład trzeci – jako przedsiębiorca zamawiasz towar. Firma wystawia ci fakturę i nie przysyła towaru. Nie wiesz co się dzieje, dzwonisz do dostawcy ale nikt nie odbiera. Ktoś wyłudził od ciebie pieniądze.

Fachowiec wziął od ciebie zaliczkę na remont pokoju dla dziecka.  Żona ma urodzić za kilka tygodni. Czekasz w umówionym dniu na na jego przyjazd. Kontakt się urwał. Zostajesz bez pieniędzy.

Prowadzisz hurtownię, dajesz towar na przelew. Mija termin płatności. Dzwonisz do klienta. On rozkłada ręce, bo okazuje się, że jest niewypłacalny. Uświadamiasz sobie, że wcale nie chciał ci zapłacić.

 

 

Przykłady można mnożyć, jednak ich wspólną cechą jest fakt, że ktoś wykorzystał twoje zaufanie i naraził cię na wymierną spłatę. W takim razie jak się bronić? W przypadku niepewnych transakcji gospodarczych, warto skorzystać z usług wywiadowni gospodarczej lub detektywów. Oni w profesjonalny sposób sprawdzą dla ciebie, czy dany podmiot istnieje, jaką ma sytuację płatniczą i czy osoby, które z tobą chcą współpracować są autentyczne. Taka weryfikacja nie jest drogą usługą, ale wymaga czasu. Czasu, którego często brakuje. W przypadkach dużych kontraktów oraz spraw życia codziennego, warto skorzystać z usług profesjonalisty, gdyż strata pieniędzy może okazać się bardzo kosztowna i bolesna. Dowodzenie popełnienia oszustwa nie jest rzeczą łatwą. Można go dokonać tylko w sposób umyślny a trudno jest wykazać umyślne działanie osoby, która chce wykorzystać sytuację celem wzbogacenia się czyimś kosztem.